Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Polska: państwo z ciekawą historią - wykład Wiceministra Spraw Zagranicznych prof. Janusza Ciska w WSIiZ

2013-01-17 01:04:12

Wiceminister Spraw Zagranicznych prof. Janusz Cisek wygłosił w WSIiZ wykład o „Historii w służbie współczesnej polityki zagranicznej”. Polityk mówił o związku polskiego dziedzictwa historycznego z wizerunkiem kraju na arenie międzynarodowej oraz o działaniach MSZ na rzecz poprawy tego wizerunku.

Prof. Cisek wielokrotnie podkreślał, że Polska w historii światowej odegrała istotną rolę jako obrońca cywilizacji zachodniej – Polacy zasłużyli się dla Europy w bitwie pod Wiedniem czy wojnie polsko-bolszewickiej - podkreślał.

Z drugiej strony Minister odniósł się do wyników sondaży, które świadczą o tym, że mieszkańcy innych krajów europejskich nie znają Polski ani jej historii. Okazuje się, że aż 76% Holendrów oraz 66% Rosjan nie potrafi wymienić żadnego miasta w Polsce. Z kolei 38% Czechów twierdzi, że Polskę zna dobrze.

Temat wykładu znalazł również odzwierciedlenie podczas dyskusji o działaniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które ma za zadanie poprawienie wizerunku naszego państwa na tle innych krajów. Wiceminister zapowiedział m.in. prace nad podręcznikami szkolnymi i akademickimi. – Działalnością tą zajmie się specjalne forum wydawców i naukowców światowych, którzy wspólnie z polskimi naukowcami i w sposób obiektywny postarają się ocenić rolę Polski w światowych procesach historycznych. Rezultaty tego działania już są widoczne. Wydarzenia historyczne zaczynają być sensownie układane. Proces ten nazywa się „Odzyskiwaniem zapomnianej historii” – dodał.

Gość Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wymienił wiele innych przedsięwzięć, które zmierzają do polepszenia wizerunku i znaczenia Polski w świecie, co miałoby służyć polityce zagranicznej. Będzie to na przykład ulepszenie zagranicznego odbioru Telewizji Polonia. Istotnym działaniem jest też dofinansowanie II Kongresu Historyków Polskich w Krakowie, na którym spotykają się konsultanci pochodzący z różnych stron świata.

– Wszyscy jesteśmy zobowiązani, a Resort Spraw Zagranicznych – jako organ państwa – w szczególności, do budowy własnego wizerunku. Miejsce Polski na arenie międzynarodowej nie odpowiada naszemu potencjałowi. Na niego zaś składa się szereg obiektywnych czynników. W tym potencjale kategorie kultury, dziedzictwa narodowego i historii mają ogromne znaczenie. Gotowi jesteśmy taki potencjał rozbudowywać i ten proces już się rozpoczął – podsumował swoje wystąpienie Wiceminister Spraw Zagranicznych prof. Janusz Cisek.

Jednym z celów odwiedzin Wiceministra Ciska było wspólne omówienie istotnych kwestii związanych ze współpracą i kształceniem studentów z zagranicy, w tym młodzieży polonijnej. Dlatego też, po wykładzie i konferencji prasowej, profesor spotkał się z władzami uczelni oraz z osobami odpowiedzialnymi za kształcenie w Polsce studentów z Ukrainy.