Podsumowanie konferencji: Jakość życia osób z chorobami cywilizacyjnymi

2012-11-19 08:57:10

Czy z fizjoterapią zestarzejemy się piękniej? - Wykładem o takim tytule prof. dr hab. Krzysztof Marczewski rozpoczął obrady VIII Konferencji Naukowej, 16 listopada 2012 roku w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Konferencja zorganizowana przez Katedrę Fizjoterapii tej zamojskiej uczelni odbywała się pod hasłem "Jakość życia osób z chorobami cywilizacyjnymi". Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczył dr n. med. Rafał Sapuła, dyrektor Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji WSZiA. W konferencji uczestniczyli pracownicy uczelni, studenci fizjoterapii a także wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Wychowania Fizycznego z Warszawy. Uczelnia gościła także naukowców z Ukrainy, w konferencji uczestniczył m.in. prof. dr hab. Yevhen Dzis z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego.

- Konferencję uświetniły znakomite sławy z dziedziny rehabilitacji: prof. dr hab. Andrzej Kwolek - przewodniczący konferencji, prof. dr hab. Elżbieta Rutkowska, prof. dr hab. Jan Haftek, prof. dr hab. Andrzej Kleinrok, prof. dr hab. Andrzej Lesiak, prof. dr hab. Piotr Majcher, prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, doc. dr Krzysztof Mataczyński, prof. dr hab. Stanisław Rudnicki i prof. dr hab. Wiesław Siwek - wymienia dr Rafał Sapuła.

Patronat nad konferencją objął Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN.

Spośród wyróżnionych prac dwie zostały napisane przez pracowników Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji WSZiA. Wyróżnione prace to: „NORDIC WALKING JAKO CZYNNIK POPRAWIAJĄCY JAKOŚĆ ŻYCIA U KOBIET PO 55 ROKU ŻYCIA” (autorzy - P. Trzebiński, D. Trzebińska, R. Sapuła) oraz „ANALIZA JAKOŚCI ŻYCIA KOBIET Z BÓLAMI DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA I OTYŁOŚCIĄ ANDROIDALNĄ” (autorzy - M. Wolanin, R. Sapuła, A. Gospodaryk, A. Topolski, A. Wolanin, K. Marczewski).

Prace zakwalifikowane, po recenzji komitetu naukowego, zostaną opublikowane w periodyku naukowym Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu „Zamojskie Studia i Materiały” Seria: Fizjoterapia (na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - 4 pkt za publikację).

Osoby zainteresowane streszczeniami artykułów odsyłamy do strony konferencji.